Пәні: Математика
Сыныбы: 3
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты: а) білімділік. Қосындыны санға бөлудің әр түрлі тәсілдерін үйрету. Ережені есеп шығаруда қолдана білу, өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.
ә) дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, пәнге қызығушылығын және белсенділігін арттыру.
б) тәрбиелік. Өзгенің білімін құрметтеу, сын көзбен қарай отырып, адамгершілікке шақыру, бір-біріне достық көмек көрсету арқылы сыйластыққа үйрету.
Сабақтың көрнекіліктері: сурет салған плакат
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ, «Жұлдызды сәт» сайыс сабағы
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Формасы: Топтық, жұптық, жеке, ұжымдық
Әдіс-тәсілдері: СТО стратегиялары – «Үндемес» тәсілі, «Плюс кестесі» тәсілі, «Есепті дауыстап шығару» тәсілі
Сабақтың барысы:
1. «Проблеманы айқындау» кезеңі
І. Ұйымдастыру кезеңі
Үзілісте оқушылар топтарға бөлініп отырады.
Математика – ең негізгі ғылым бұл,
Сондықтан да сол ғылымның тілін біл.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Дөңгелек үстел» тәсілі бойынша сұралады.
6-мысал.
ІІІ. Жаңа тақырыпқа бағытталу.
Оқулықтағы №1-есеп ауызша орындалады. Ертегі мен мультфильм кейіпкерлерін өз затын табуға көмектесу.
Бұл тапсырманы ұжым болып орындайды.
100 : 20 ꞊ 5 (25 + 39) : 8 ꞊ 8
48 : 6 ꞊ 6 (22 + 18) ∙ 3 ꞊ 120
8 : 9 ꞊ 9 (60 + 40) : 20 ꞊ 5
64 : 8 ꞊ 8 15 : 5 + 45 : 5 ꞊ 12
4 ∙2 ꞊ 12 24 : 4 + 12 : 4 ꞊ 9
30 ∙ 4 ꞊ 120 (16 + 32) : 8 ꞊ 6
2. «Проблеманы шешу» кезеңі
ІҮ. Жаңа сабақ
2-есеп.
«Есепті дауыстап шығару» тәсілі бойынша орындалады.
23 ꞊ 20 + 3 42 ꞊ 40 + 2 90 ꞊ 90 + 0
45 ꞊ 40 + 5 67 ꞊ 60 + 7 38 ꞊ 30 + 8
4 оқушыдан өздері екі таңбалы сан ойлап, оны разрядтық қосылғыштарға жіктеу тапсырылады.
3-есеп. Екі топқа бөліп орындайды. Қосындыны санға бөлу ережесін пайдаланып, есептердің мәндерін табу.
(50 + 15) : 5 ꞊ 50 : 5 + 15 : 5 ꞊ 10 + 3 ꞊ 13
(9 + 9) : 6 ꞊ 18 : 6 ꞊ 2
Ережені еске түсіреді.
4-есеп. Математикалық диктант.
І топ (75 – 27) ∙ 3 ꞊ 144 ІІ топ (40 + 16) : 7 ꞊ 8
(70 ∙ 4) : 40 ꞊ 7 (420 : 6) ∙ 9 ꞊ 630
Сергіту сәті
Тапсырма
№ 7, № 8 –есептер.
«Плюс кестесі» тәсілі
№6 –есеп жұппен, № 7 –есептің бірінші және екіншісі, № 8 –есептерді бір-бірден бөліп алып, жеке параққа шығарады. Топта талдап, тақтаға іледі.
№ 6 -есеп
№7 –есеп
1)
№7 -есеп
2)
№ 8 -есеп
6-есеп.
(18 + 14) : 2 ˂ 8 : 2 + 14
45 : 5 + 20 : 5 ꞊ (45 + 20) : 5
№7-есеп
1)
Қияр – 12 кг
Қызанақ – 45 кг
3 кг-нан бөлді?
Банка - ?
1-тәсіл. (12 кг + 15 кг) : 3 кг ꞊ 9
2 – тәсіл (36 кг + 24 кг) : 6 кг ꞊ 36 кг : 6 кг + 24 кг : 6 кг ꞊ 6 + 4 ꞊ 10
Жауабы: 10 жәшік
№8-есеп.
5 ж – 40 кг
7 ж - ?
(40 кг : 5) ∙ 7 ꞊ 56 кг
Жауабы: 56 кг
3. «Проблема шешімін қолдану» кезеңі
№9-есеп «Үндемес» тәсілі
V꞊ 4 см ∙ 7 см ∙ 1 см ꞊ 28 см3
28 см3: 1 см3 ꞊ 28
Жауабы: 28 текше сыяды.
№11-есеп. Зерттеу өзгешелігі бар тапсырма.
І топ ІІ топ
45 54 9 ꞊ 11 56 49 7 ꞊ 15
2 3 1 3 ꞊ 11 3 5 2 5 ꞊ 1
Теңдіктер тура болатындай етіп, бос орынға арифметикалық амалдар таңбасын және жақшаларды қою.
Ү. Жаңа сабақты қорыту.
№12 –есеп. Өзін-өзі бақылау.
Қосындыны бөлумен алмастырып есептеу.
Үлгі: 10 : 8 + 6 : 8 ꞊ (10 + 6) : 8 ꞊ 16 : 8 ꞊ 2
І топ. ІІ топ.
5 : 3 + 10 : 3 ꞊ 19 : 7 + 2 : 7 ꞊
8 : 3 + 4 : 3 ꞊ 7 : 4 + 17 : 4 ꞊
5 : 2 + 11 : 2 ꞊ 18 : 5 + 7 : 5 ꞊
Тақта арқылы тексеріледі.
ҮІ. Оқушыларды бағалау
Жинаған ұпай санына қарай жеңімпазды анықтау. Оқушыларды бағалау.
ҮІІ. Үйге тапсырма: 5-мысал. 10 –есеп
«Кері байланыс» - Сабақта не үйрендіңдер?
- Сабақта қолданған тәсілдер қызықты болды ма?
Жүнісова Клара Зейнеп қызы
Бастауыш пәнінің мұғалімі,І санатты
Облыстық білім басқармасының құрмет грамотымен марапатталған